// czytasz...

Odkrywanie Słowacji

Słowackie Tatry – alternatywa dla polskich kurortów narciarskich

Ośrodki sportów zimowych leżące po słowackiej stronie Tatr od lat konkurują z Zakopanem. Przyciągają świetnymi warunkami do jazdy na nartach oraz doskonale rozwiniętą infrastrukturą. Na jakie kurorty narciarskie tego kraju warto zwrócić uwagę?

Samolotem na narty?

Jak dostać się w słowackie Tatry? Mieszkańcy południowej Polski bez problemów mogą dostać się w ten rejon własnym samochodem. Mieszkańcy Mazowsza lub Wybrzeża mogą z kolei postawić na samolot. Podróż na lotnisko w Popradzie lub Żylinie zajmuje około 1,5 godziny, a niskie ceny biletów czynią taki rejs znacznie tańszym rozwiązaniem niż wyprawa samochodowa. Tanie bilety lotnicze oraz możliwość wybrania najdogodniejszego połączenia to kolejne powody rosnącej popularności słowackich ośrodków narciarskich. Dla mieszkańców Warszawy czy Gdańska są one dogodniejszym celem weekendowej podróży niż Zakopane. Niższe są tu również ceny, a wyjątkowe atrakcje czekają zarówno na stokach, jak i w ich pobliżu.

Chopok: narciarski raj

Ten szczyt leżący w Niżnych Tatrach może się pochwalić doskonałymi warunkami do jazdy na nartach. Przyciąga on klimatycznym schroniskiem turystycznym oraz kolejkami, które największym zainteresowaniem cieszą się w miesiącach zimowych. U stóp Chopoka nie brak znanych w całej Słowacji ośrodków narciarskich, wśród których największą sławę zdobyła Jasna. Tu czekają na nas najlepsze trasy zjazdowe, nie brak również nowoczesnych udogodnień w postaci kolejek i wyciągów. Przyciąga też malownicza okolica, której najcenniejszym skarbem jest Dolina Demianowska. Znajdujące się w niej jaskinie (Wolności i Lodowa) od ponad stu lat są jednymi z najważniejszych atrakcji w tej części Tatr. Z pewnością warto odwiedzić je w czasie pobytu w pobliskich ośrodkach narciarskich i wzbogacić w ten sposób program swej zimowej wycieczki.

W Tatrach Wysokich

Słowackie Tatry Wysokie to istny raj dla miłośników klimatycznej zabudowy, pięknych widoków oraz terenów sprzyjających szaleństwom na ośnieżonych stokach. Trzy miejscowości leżące w tej części kraju znane są turystom  od dawna. Już na przełomie XIX i XX wieku jednym z najważniejszych kurortów był tu Stary Smokowiec, którego wspaniała architektura zadziwia nas do dziś. Piękne widoki oraz idealne warunki do uprawiania sportów czekają też nad brzegami Szczyrbskiego Jeziora, którego symbolem stała się skocznia narciarska oraz kolejka turystyczna kursująca pomiędzy tatrzańskimi kurortami. W składzie najsłynniejszego słowackiego trio znalazła się również Tatrzańska Łomnica, znana z międzynarodowych zawodów narciarskich oraz doskonałych warunków do aktywnego wypoczynku na stokach majestatycznej Łomnicy.

 

Niżne Tatry latem. Przełęcz Demianowska, sielsko...

Niżne Tatry latem. Przełęcz Demianowska, sielsko…

 

Słowacja zimową porą staje się krajem idealnym dla turystów. Zarówno fani sportów zimowych, jak i osoby wolące spędzać czas na spacerach po malowniczej okolicy, znajdą tu dla siebie wiele wspaniałych atrakcji.  Baseny termalne, trasy dla biegaczy i nartostrady cieszą się coraz większym zainteresowaniem gości.

Be Sociable, Share!

Discussion

No comments yet.

Post a comment