// czytasz...

Dokumentacje filmowe

Koszyce – Europejska Stolica Kultury 2013

Już za tydzień odbędzie się w Koszycach ceremonia otwarcia wyjątkowego wydarzenia i roku dla tego miasta – Koszyce będą Europejską Stolicą Kultury w 2013 r. Równolegle ten zaszczytny tytuł będzie nosić Marsylia wraz z Prowansją we Francji.

Ceremonia i wydarzenia towarzyszące odbędą się 19 i 20 stycznia. Ma być ciekawie i kolorowo. Ma być Jamiroquai. Chyba tyle wystarczy o otwarciu.

Koszyce to jedno z ciekawszych i ładniejszych miast w słowackich granicach. To, co powoduje, że miasto zasługuje na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to bogata historia, zróżnicowanie etniczne i kulturowe oraz bliskość granic węgierskiej, ukraińskiej i polskiej, co dodatkowo wpływa na charakter miasta.

Pomimo, że obraz tego starego węgierskiego i później zesłowacyzowanego miasta jest niezwykle barwny to wydaje mi się, program ESK tego w pełni nie oddaje. Być może organizatorzy chcieli pokazać, że Koszyce i wschód Słowacji to nie jest tylko źródło przaśnych dowcipów i anegdot. Wg mnie powinni próbować tę przaśność przekuć w wartość.

 

Koszyce

Koszyce

 

Co w programie? Z ciekawszych elementów to ten Jamiroquai, festiwal filmów nagranych telefonami komórkowymi (oba podczas ceremonii otwarcia), Jerozolima na Spiszu – Spiska Kapituła będzie gościć artystów (połowa maja). A poza tym dużo koncertów, filmów, sztuk teatralnych, jakaś moda, zdjęcia etc.

Będzie też kilka wydarzeń, które mają wnieść pewien wkład w integrację Romów, którzy przecież tworzą sporą część miejscowej społeczności – Roma voices for future, Romarising.ke, koncert Tolerances.

Wszystko na Kosice2013.sk. A tutaj jeszcze film promocyjny:

 

Be Sociable, Share!

Discussion

No comments yet.

Post a comment