// czytasz...

Odkrywanie Słowacji

Słowo pisane

Nie ma co ukrywać – polska prasa mejnstrimowa jest słaba, tendencyjna, powierzchowna i pełna błędów. Jeśli ktoś interesuje się zagranicą, określonym państwem, czy regionem, to trudno znaleźć wiarygodne źródło informacji z tych “zaświatów”. Czy Wy też odczuwacie tą nieokreśloną radość kiedy w Wasze ręce lub do Waszych wyszukiwarek wpadnie nowy tytuł, który jest bardziej poszukujący niż referujący? Magazynów czy stron internetowych, które potrafią przedstawić dane zagadnienie z innego punktu widzenia, czy tematy zupełnie pomijane jest niewiele dlatego każdy jest na wagę złota. Oto krótka lista tych, które poszerzą wiedzę o Słowacji:

  • Przemyski Przegląd Kulturalny (redakcja.pbp.webd.pl) – moim skromnym zdaniem jest to tytuł niezwykły. Kiedy po raz pierwszy spojrzałem na okładkę i spis treści poczułem się zupełnie tak samo, jak w czasie pierwszej wizyty w bibliotece – i to nie szkolnej, a gminnej! Zpach starych książek i klasycznego podejścia do tematu. Historie opowiadane z perspektywy ludzi, którzy żyją w danym miejscu, zdjęcia jakby nie wyszły, ale tak miało być!  Opowieści o miejscach, historii i społeczeństwie w Europie Środkowej i Południowej. Warto!
  • Herito (herito.pl) – kwartalnik wydawany z inicjatywy krakowskiego Międzynarodowego Centrum Kultury. Sporo o Czechach i Słowacji. Na celowniku przede wszystkim kultura i sztuka.
  • Dzikie Życie (pracownia.org.pl/dzikie-zycie) – jeden z ciekawszych tytułów poświęconych przyrodzie, wydawany przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. Z racji bliskiego położenia siedziby (Bystra k. Bielsko-Białej) oraz kontaktów redakcji z ekologami z tej strony Tatr, sporo o Słowacji.
  • Wyszehrad.com – serwis internetowy poświęcony Grupie Wyszehradzkiej. Sporo informacji o Słowacji.

 

Fragment okładki jednego z numerów Przemyskiego Przeglądu Kulturalnego

 

Tyle na początek. Jeśli znajdę coś wartego uwagi, obiecuję, że się podzielę. Mam nadzieję, że Wy podzielicie się ze mną swoimi znaleziskami.

Be Sociable, Share!

Discussion

Trackbacks/Pingbacks

  1. […] wiemy niewiele, że jest niewiele godnych polecenia źródeł dostarczających wiedzy o tym kraju (choć są), a sam po roku spędzonym u naszych południowych sąsiadów nie tylko nie zrozumiałem […]

Post a comment