// czytasz...

Odkrywanie Słowacji

Wakacyjne rekomendacje

Branislav Chrenka ze Słowackiej Organizacji Turystycznej podpowiada, co warto zobaczyć na Słowacji w tym roku i nie zostać zadeptanym:

Słowacja może zaskoczyć dziewiczą przyrodą, dziesiątkami ruin zamków, ale też lokalnymi wydarzeniami, które pojawiają się latem jak grzyby po deszczu. Warto wybrać się w miejsca mniej popularne, często pomijane w przewodnikach – Góry Strażowskie, Góry Choszczańskie, Góry Szczawnickie oraz Parki Narodowe Wielka Fatra, Murańska Planina, czy Połoniny.

Na Słowacji mamy ponad 100 zamków, które najczęściej są ruinami, co dodaje im magii. Czasemi są one trudno dostępne, ale zapaleni wędrowcy na pewno sobie poradzą. Ci bardziej doświadczeni zapewne docenią liczne szlaki rowerowe. Należy jednak pamiętać, że zwykle budowane one były na szczytach wzgórz, więc będziemy musieli również włożyć nieco wysiłku w każdą taką wyprawę. Pomimo zmęczenia każdy chyba będzie szczęśliwy podziewiając rozległe widoki na góry, doliny, lasy…

 

Ruiny jednego z zamków (Pajštún)

 

Letnie festiwale, szczególnie te w mniejszych miejscowościach zapraszają przede wszystkim folklorem – muzyką i tańcem. Eksplorując małe miejscowości, miejsca odległe od wielkich arterii warto pogadać z lokalnymi mieszkańcami, którzy często chętnie częstują domowej roboty śliwowicą czy innymi trunkami.

Be Sociable, Share!

Discussion

No comments yet.

Post a comment