// czytasz...

Ciekawostki i anegdoty

Bratysława-Wiedeń

Ogromnym plusem Bratysławy jest jej położenie – wszędzie jest blisko, bo miasto opiera się przecież o granicę z Austrią i Węgrami, nieco dalej są Czechy. Największym dobrodziejstwem jest tutaj bliskość Wiednia. Ciekawostką jest, że Bratysława i Wiedeń są najbliżej położonymi stolicami w Europie, a może i na świecie. No może poza stolicami Rzymu i Watykanu, ale to przecież jedno miasto…

 

Wiedeń MuseumsQuartier

Wiedeń

 

Słowacy być może nieco z zazdrością patrzą na stolicę Austrii, bo przecież kradnie ona cały splendor i sławę ich stolicy, ale daje to im również duże możliwości. W przeszłości pewnie nie było to najszczęśliwsze położenie dla Słowaków, bo stolice imperium Habsburgów rosły szybko, a Bratysława pozostawała w ich cieniu. Gdyby Słowacy kiedykolwiek musieli chwycić za broń, także ich stratedzy wojenni nie byliby zadowoleni z tego położenia. Dziś jednak rządzi pieniądz, a to bliskie położenie z pewnością sprzyja napływowi euro do Bratysławy. Jakiś czas temu usłyszałem w radio, że Bratysława jest 5. najbogatszym regionem w Europie. Trudno mi w to uwierzyć, ale z pewnością jest bogatszy niż jakiekolwiek inne miejsce na Słowacji.

 

Bratysława, Stare Miasto

Bratysława

 

To co mnie szczególnie cieszy to bliskość dodatkowych połączeń ze światem. Jadąc przed miesiącem do Słowenii wsiadłem w austriacki pociąg. Lecąc dwa tygodnie temu do Gruzji, co prawda wsiadłem w estoński samolot, ale na wiedeńskim lotnisku. Jak widać możliwości są spore, a przykłady tych możliwości z życia wzięte.

Pomimo tego bliskiego położenia życie i wzajemne kontakty pomiędzy ludźmi nie są aż tak intensywne (pewnie jak niemal wszędzie, gdzie jest jakakolwiek granica). Mieszkańcy obu miast nie odwiedzają się i swoich instytucji kultury jakoś bardzo tłumnie. Może warto to zmienić? Być może pod koniec tego miesiąca, czy na początku przyszłego uda mi się wreszcie odwiedzić także coś poza dworcami i lotniskiem.

 

PS.

Już wkrótce trochę dziennikarskich dokumentacji ze Słowacji.

Be Sociable, Share!

Discussion

No comments yet.

Post a comment