// czytasz...

Ciekawostki i anegdoty

Znajdź 10 różnic…

Nie jest łatwo być planktonem w wśród krajów świata. Jeszcze trudniej, jeśli nazwa jest wyjątkowa podobna do innego z krajów w regionie. Przekonał się o tym, a właściwie powinien był się przekonać, ale się nie przekonał George W. Bush, który z uporem maniaka mylił czy to przedstawicieli obu państw, czy same państwa. Nie tylko prezydent odległych Stanów Zjednoczonych jest na bakier z geografią – w 2008 roku ówczesny premier Włoch Silvio Berlusconi podkreślał jak szczęśliwy jest z powodu spotkania z premierem Słowacji w czasie spotkania z premierem Słowenii. Takich przykładów na pewno znajdzie się więcej…

Veronika, miejscowa studentka, którą poznałem na spotkaniu miejscowych miłośników CouchSurfingu, powiedziała, że gdyby tylko mogła zmieniłaby tutaj dwie rzeczy – nazwę i flagę. Dlaczego? Bo są bardzo podobne do nazwy i flagi kraju położonego 200 kilometrów na południe, a więc Słowenii. Wystarczy tylko spojrzeć.

Flaga Słowacji: 

Flaga Słowacji

 

I flaga Słowenii:

Flaga Słowenii

 

Nie tylko flaga i nazwa, ale też wiele innych podobieństw łączy oba państwa. Warto wymienić kilka ciekawostek:

  • najwyższe góry (słowacki Gerlachovský štítGerlach i słoweński Triglav) mają po trzy szczyty,
  • kobiety mieszkające w obu krajach w lokalnych językach nazywają się tak samo – „Slovenka
  • ponoć słowaccy i słoweńscy dyplomaci spotykają się raz w miesiącu, aby wymienić się źle zaadresowanymi listami…

Dodam jeszcze, że oba kraje od czasu do czasu wracają do pomysłu zmiany flagi czy nawet nazwy, żeby odróżnić się od słowiańskich braci z południa/północy jednak pomysły te nie znajdują szerszego poparcia.

Be Sociable, Share!

Discussion

No comments yet.

Post a comment